Днепропетровск, новости, фотостудия, анонсы, выставки, работаобразование, транспорт
НачалоНовостиВакансииVIP-вакансииРезюмеДобавить вакансиюДобавить резюмеПоискСтатьиПартнеры
Поиск:
АфишаОбразованиеОтдых Услуги

Афиша
Статьи сайта
Другие статьи >>>



Школа Кофеда в Данії: досвід Євросоюзу для України


Першими, кого бачиш у вестибюлі школи Кофеда в Копенгагені (Kofoeds School) - це її "студенти" - група добре одягнених і усміхнених людей похилого віку. Вони сюди ходять на заняття - хто займатися музикою, хто дізнатися нові рецепти на курсах кулінарії. Електронне табло в холі розповідає про сьогоднішнє меню їдальні і останню інформацію для відвідувачів.
Нас зустрічає менеджер із зовнішніх зв'язків Оле Мельдгаард (Ole Melgaard), схожий на героя казки Ханса Крістіана Андерсена "Оле Лукойє". Пан Мельгаард закоханий в свою школу, якій присвятив своє життя, і закоханий в своїх студентів, які, на сторонній погляд, не завжди гідні любові і розуміння. Бо долі багатьох студентів школи Кофеда - це долі людей, яких часом важко поставити в приклад.


Відкрите суспільство - це суспільство, засноване на визнанні того, що ніхто не має монополії на істину, що різні люди мають різні погляди та інтереси. Повага до людей, бажання надати допомогу і мотивувати допомогти собі самому - ось принципи школи, яка вже 90 років працює з тими, хто оступився, збився зі шляху, із знедоленими, допомагає їм стати повноцінними членами суспільства.

Школа імені Кофеда в Данії (Kofoeds School) - це незалежна організація, яка допомагає соціально незахищеним людям стати нормальними членами суспільства. Перша школа була створена в 1928 році в Копенгагені, Данія.
Ханс Крістіан Кофед, будучи священиком, який проводив соціальну роботу з незаможними, заснував школу для безробітних. Тут допомога надавалася у вигляді навчання і освіти, щоб людина могла самостійно встати на ноги і почати вести нормальне, гідне життя.


школа_Кофеда_kofoeds_school
Ханс Кристіан Кофед, Hans Christian Kofoed, 1898-1952


У 20-30-ті роки двадцятого століття Данія поступово перетворюється з селянсько-патріархального суспільства в суспільство індустріальне - великий відсоток фермерів і селян з різних причин залишає сільську місцевість і переїжджає в міста, де у багатьох не було ніякої підтримки. Тут вони стикаються з проблемами: стресами, невлаштованістю, психічними та ментальними проблемами, і, як результат - алкоголізм, наркоманія, проституція.

На допомогу таким людям і прийшов священик-гуманіст Ханс Кристіан Кофед, який запропонував важкий, але гідний людини шлях - допомогти собі самому - витягнути себе з трясовини бродяжництва, алкоголізму і зайняти гідне місце в соціумі.

На початку роботи школи найбільше студентів було з країн Скандинавії - Норвегії та Швеції. Зараз - з країн Близького Сходу, Північної Африки, є люди з Канади, Куби і навіть з України.

Принцип Ханса Кофеда "Допоможи собі сам!" працює і зараз - школа є в даний час інститутом, який виконує соціальну роботу за принципом: "Допомога тим, хто допомагає собі".

Школа Кофеда працює за різними програмами: бездомність, безробіття, інтеграційні проблеми для спеціальних етнічних груп, алкоголізм, хімічна залежність, проблеми жінок і психіатричні проблеми. Школа пропонує багаторівневі тренінги та реабілітаційні програми за індивідуальними цілями.

Половина студентів школи - люди, які приїхали в Данію з інших країн.
У 2015 році в школі навчалися студенти з 100 країн світу!
Школа - самоврядна організація, але не є приватним інститутом.

Правління школи уклало договір з урядом Данії, при цьому бюджет країни покриває половину витрат школи. Школа має контракт з муніципалітетом, також трохи заробляє на проведенні семінарів і навчальних програм. Також школа отримує пожертви від приватних осіб.

В середньому щодня в школу приходить до півтисячі людей. За рік навчається майже 4 тисячі студентів різного віку і національностей.

Для тих, хто приходить до школи вперше, навчання починається з розповіді про школу, її історію та завдання. Потім - мовні курси (датська, англійська, іспанська, шведська, російська), курси комп'ютерної грамотності, кулінарні, шиття. Є спортивні курси, фітнес. Гасло школи "Якщо не працює тіло, то і розум не працює!"

Для прибулих з неєвропейських країн є "Введення в данське суспільство", де крім мови пояснюються традиції, звички і формуються елементарні навички (як зняти гроші в банкоматі, як зробити покупки, як заплатити за парковку, випрати речі в пральні і т. П.) вчать бути пунктуальними - приходити навчання не о 8 годині 10 хвилин, а рівно о 8. Прищеплюють основні соціальні навички - вчать бути ввічливими і акуратними. Також пояснюють, як знайти своє місце на ринку праці Данії.
75% студентів школи - це ті, хто не працює більше 10 років або не працював взагалі ніколи.
Школа при цьому не є притулком для біженців або соціальним гетто, а навчальним закладом.

У школі є навіть власна валюта - "долар Кофеда". Якщо у студентів взагалі немає грошей, їм не потрібно жебракувати, вони можуть отримати оплату за роботу в "доларах Кофеда", за які вони можуть в кафе при школі купити їжу.

Ще з 1928 року студенти отримують "картки" - де всі заходи, які студент здійснив - прийняв душ, поголився, полагодив шкарпетки або брюки - відзначаються як заліки в балах. А бали конвертуються в гроші.
За ці бали можна отримати чашку кави або булочку. Це дозволяє прищепити студенту елементарні навички, соціалізувати його, при цьому дати позитивну мотивацію. У школі є хостел з 50-ма кімнатами, де студентам надається нічліг. Особлива проблема в Данії - нацменшини з Гренландії, які важко адаптуються в данському суспільстві, вони часто при цьому мають проблеми з алкоголізмом і наркоманією.

У школі є стоматологічна клініка, адже багато місцевих безробітнхі і приїжджіх мають проблеми з зубами. Вони не можуть пережувати їжу, а це тягне за собою цілий ряд проблем зі здоров'ям. Стоматологи працюють як волонтери, школа грошей їм не платить.

Розповідає Маргарета Кемпінські-Якобсен (Margareta Kepinska-Jakobsen) - представник Гельсінського Комітету з прав людини в Данії:
- На початку 90-х до керівництва школи за досвідом звернулися польські оргранізаціі. На той час в Польщі виник ряд проблем - з безробіттям, безпритульністю, наркоманією тощо.
Так школа почала працювати з постсоціалістичними країнами - в Польщі, Чехії, Болгарії, Румунії, Литві, Вірменії, Естонії, в яких раніше соціальні проблеми успішно замовчувалися, їх як би "не існувало".

Є школа Кофеда і в Україні - в Чернігові.
У Львові є філія школи - центр гуманітарних технологій, що працює за програмою "Оселя". Там можна переночувати, прийняти душ, отримати консультацію та допомогу.

На питання кореспондента сайту prodnepr.dp.ua відповідає Оле Мельдгаард (Ole Melgaard):

- Який максимальний термін перебування в школі?

- Ми не фіксуємо терміни перебування. Наш підхід - студент може перебувати так довго, поки викладачі бачать прогрес, і є подальша доцільність перебування. Адже багато хто так і не можуть влитися в суспільство. В середньому студент перебуває близько двох років. З 4000 студентів - третя частина - новоприбулі.

- Який вік студентів?
- З 18 років і до 80 (у нас є два 80-річних студента). Найбільше в групах людей, середній вік яких близько сорока років.

- Як студентами оцінюються програми навчання? Чи є вільне відвідування?
- У нас є частина уроків, які відвідувати необхідно. Це ті заняття, завдяки яким студент заробляє собі на їжу.
На уроки англійської та датської мов необхідно записуватися. Якщо учень записався на мовний курс, то він повинен відвідати як мінімум 80% занять.

- Хто викладачі школи Кофеда - волонтери або працівники, що отримують зарплату?
- Всі викладачі школи Кофеда отримують зарплату від держави з 60-х років (до цього тут працювали волонтери). Виняток становлять тільки стоматологи-волонтери.

- Чи є випадки, коли ви розлучаєтеся зі студентом, зрозумівши, що подальше його навчання марне?
- Це не є великою проблемою для школи - таких випадків вкрай мало. У нас в школі не можна вживати алкоголь і застосовувати наркотики. Неприпустимо насильство в спілкуванні. Якщо таке відбувається, студент потрапляє в каральний заклад, їм займається поліція.

- Чи є історії успіху у студентів школи Кофеда?
- Є! В кінці 30-х років в школу Кофеда прийшов 18-річний бездомний хлопець, для якого школа стала притулком і потім - трампліном в життя. Він наполегливо почав вивчати мови, історію, інші предмети. Згодом цей студент, Анкер Хенрік Йоргенсен став прем'єр-міністром Данії. Але це - швидше приємний виняток. Для нас вже велика удача, якщо людина соціалізується і знаходить собі роботу, вливаючись в данське суспільство.

- Як формуються групи студентів?
- В одній групі знаходяться люди не тому, що вони мають однаковий вік або через те, що вони - колишні алкоголіки. Головне - наявність спільних інтересів - музика, кулінарія, столярна справа, гончарство, автомобіль.

- Яким чином школа Кофеда починає роботу в інших країнах? (Відповідає Маргарета Кемпінські-Якобсен):
Є випадки, коли іноземні студенти, навчаючись в Данії, хочуть організувати подібне у себе в країні. Одна студентка з Вірменії, повчившись в школі Кофеда в Польщі, заснувала філіал в Вірменії.

Дуже хороший приклад співпраці зі Школою Кофеда з Копенгагена показала міжнародна польсько-данська неурядова організація "Асоціація соціальної допомоги, реабілітації і перевиховання ім. Ханса Крістіана Кофеда", заснована в Седльце (Польща) в липні 1997 року. Створення Асоціації ім. Кофеда стало головним результатом багаторічної співпраці Датського Гельсінського комітету з "Центром культурної діяльності при в'язницях" в Седльце. Тут вже напрацьований досвід роботи з перевиховання ув'язнених і антигромадських елементів через культуру, з'єднану зі знаннями, які були придбані завдяки контактам з данськими організаціями з оточення Гельсінського комітету (в основному зі Школою Кофеда з Копенгагена).

Польський метод допомоги незахищеним верствам населення "допомога в самодопомозі", який заснований на 80-річному досвіді копенгагенської Школи Кофеда, з'явився передумовою для створення за допомогою програми "Ахалар" у Львівській області школи соціальної реабілітації для бездомних і тривало безробітних (за зразком Школи Кофеда) . Успішно працює Школа Кофеда в Чернігові, також під патронатом організації "Ахалар".

Так гасло школи Кофеда "допоможи собі сам" і її більш ніж 80-річний досвід втілюється в життя вже і в Україні.



Текст та фото: Т. Кулицька

школа_Кофеда_kofoeds_school
Першими, кого зустріли у вестибюлі школи - це її "студенти" - група добре одягнених і усміхнених людей похилого віку. Вони сюди ходять на заняття і на екскурсії


школа_Кофеда_kofoeds_school
  Група туристів на екскурсії по території школи


школа_Кофеда_kofoeds_school
Табло з розкладом занять школи і меню кафе - картопляне пюре і смажена сьомга за смішною для Данії ціною - близько 10 доларів.


школа_Кофеда_kofoeds_school
Менеджер із зовнішніх зв'язків Оле Мельдгаард схожий на героя казки Ханса Крістіана Андерсена Оле Лукойє


школа_Кофеда_kofoeds_school
Оле Мельдгаард і Маргарета Кемпінські-Якобсен - представник Гельсінського Комітету з прав людини в Данії


школа_Кофеда_kofoeds_school
  Оле Мельдгаард розповідає про рок-групу школи Кофеда

школа_Кофеда_kofoeds_school

Спорткомплекс школи Кофеда


школа_Кофеда_kofoeds_school
Теплиці з овочами в школі Кофеда


школа_Кофеда_kofoeds_school
  Школа Кофеда знаходиться в передмісті Копенгагена


школа_Кофеда_kofoeds_school
Кімната для переговорів Blah-blah-room в школі Кофеда використовується для конференцій і переговорів. Дизайн кімнати виконаний відомим датським архітектором


школа_Кофеда_kofoeds_school
Більшість студентів школи Кофеда приїжджають на велосипедах



школа_Кофеда_kofoeds_school

школа_Кофеда_kofoeds_school

школа_Кофеда_kofoeds_school

школа_Кофеда_kofoeds_school
Майстерні школи Кофеда - автомайстерня, столярна та меблева майстерня




школа_Кофеда_kofoeds_school
комп'ютерний клас школи Кофеда

школа_Кофеда_kofoeds_school
Студенти школи Кофеда заробляють на збиранні електрообладнання

школа_Кофела_kofoeds_school
Кафе школи Кофеда


школа_Кофела_kofoeds_school
Коридори школи Кофеда


школа_Кофеда_kofoeds_school
Роздільне розміщення сміття в кафе школи Кофеда







Комментарии пользователей

Имя, дата Комментарий






Добавить свой комментарий


Ф.И.О.

E-mail:*



Комментарий:

* Ваш e-mail не будет доступен пользователям!


Стань успешным
synevo_girl_240x350

Английский клуб СЭМ. Эффективное обучение английскому языку по методу Ирины Горец

Школа английского и немецкого языков Сергея Пулина в Днепропетровске, pulin













ГлавнаяНовости • • Театральная афиша






По вопросам размещения,
сотрудничества и рекламы обращайтесь:
e-mail: prodnepr@list.ru

Администрация сайта не несет ответственности за размещенную информацию в разделах объявлений и форуме.